درباره بخش ERP

شرکت مشاورین انفورماتیک نیرو (مانیر) مطالعه در مورد پیشروی به سمت ERP را از سال 1383 با توجه به طرح پیاده سازی ERP در صنعت برق کشور آغاز نمود. در راستای شناخت بیشتر در مورد پروژه های موفق ERP، واز آنجائیکه این شرکت بیشتر در زمینه ارائه خدمات کامپیوتری و تولید نرم افزار در صنعت برق فعال است، بازدیدی از پروژه های انجام شده ERP در صنعت برق کشور آلمان به عمل آمد.

به لحاظ اینکه پیاده سازی این گونه سیستمها باهزینه و ریسک بسیار بالایی برخودار است و سیستمهای ERP بسیاری در دنیا با شکست مواجه شده اند، لذا سیستمی با موفقیت پیاده سازی خواهد شد که با مطالعه و بررسی قابلیتها و مطابقت آن با کسب و کار سازمان انتخاب شده باشد.

شرکت های متعددی در دنیا در زمینه انتخاب ERP مناسب برای سازمانها فعالیت می کنند. شرکت کانادایی Technology Evaluation Centers - TEC که دارای ابزار بسیار قدرتمند در زمینه تصمیم گیری می باشد، در زمینه انتخاب نرم افزارERP و سایر سیستمهای مدیریتی به عنوان یکی از قدرتمندترین شرکتهای شناخته شده است. این شرکت عمل تصمیم گیری را با نرم افزار بسیار قدرتمند Technology Evaluation Support System - TESS که مجهز به پایگاه داده توانمند از قابلیتهای ERP های مختلف و تامین کنندگان آنهاست انجام می دهد، که به غول نرم افزارهای تصمیم گیری در دنیا مشهور شده است.

پس از بررسی و مطالعات لازم، شرکت مانیر شرکت TEC را به عنوان شریک خارجی خود برای انتخاب ERP مناسب برای صنعت برق ایران در سال 1384 انتخاب و بخش ERP را تاسیس نمود.

بخش ERP شرکت مانیر با بهره گیری از تجربیات کسب شده پرسنل شرکت در سالیان متمادی که نرم افزار های مورد نیاز صنعت برق را تولید نموده اند و هم اکنون نیز آن نرم افزار ها را پشتیبانی می کنند، افراد متخصص در زمینه IT و با همراهی شرکت TEC در سال 1384 تاسیس شد.

همکاران بخش ERP پس از گذراندن یک دوره آموزشی ( Business Processes Modeling - BPM مدل سازی فرآیندهای کاری که توسط اساتید و کارشناسان شرکت TEC انجام گرفت) و استخراج فرآیندهای کسب و کار در بخش شمال غرب صنعت برق کشور و تائید آنها از طرف شرکت TEC هم اکنون به عنوان کارشناسان BPM در صنعتIT کشور قادر به انجام وظیفه هستند.

شرکت مانیر اکنون قادر است، فرآیندهای کسب وکار سازمانها را کاملاً بصورت فارسی وانگلیسی، قابل درک برای تولیدکنندگان ERP مستند سازی نماید. لازم به ذکر است مستندسازی کسب وکار شرکت ها و سازمانها نه تنها برای انتخاب ERP بسیار مفید میباشد، بلکه برای خود سازمانها نیز بسی حائز اهمیت است، چرا که دانش کسب شده در طول سالیان متمادی مستند شده و در واقع بخشی از مدیریت دانش در سازمان محقق می گردد.